CHEF "PINO"

Chef Giuseppe PRESSANI ''Pino''

BİYOGRAFİ

Giuseppe Pressani

3 Aralık 1967 tarihinde Napoli'de doğmuştur.

Üç kuşaktır Napoli'de sürdürdükleri restoran işletmeciliğini 1980 yılında ailesiyle taşındığı Milano'da devam ettirmeye karar veren baba Pressani, ilk restoranını 1984'te bu şehirde açmıştır.

O yıllarda okuluna devam eden Giuseppe, babasının isteğiyle akşamları restoranda çalışmaya başlamış, mutfakta babası ve kardeşleriyle birlikte çalışmaktan büyük keyif almıştır. Aile işletmesi kısa sürede büyük başarı elde etmiştir. Giuseppe, birkaç yıl içerisinde Milano'da tanınmış bir pizza ve mutfak şefi olmuştur. Milano'daki ünlü restoran Paper Moon, 1989 yılında New York'ta açacakları şubede baş pizza şefi olarak çalışmak üzere Giuseppe'yi davet etmiştir. Giuseppe, restoran işletmeciliğine duyduğu heves, tutku ve aşk ile genç yaşına rağmen, New York'ta dikkatleri üzerine çekmiştir.

Paper Moon grubuyla çalışmaya devam ederken, 1992 yılında Tokyo'da La Ranarita'ı açmış ve burada altı ay baş aşçılık yapmıştır. 1996 yılında Paper Moon İstanbul'da baş aşçı olan Giuseppe, ailevi nedenlerle 2000 yılında Milano'ya dönmek durumunda kalmış ve küçük kardeşiyle Qui Si Mangia'nın ortağı olmuştur.

Bu dönemde evlenen Giuseppe'nin dünyalar güzeli iki kızı olmuştur.

2002 yılında Paper Moon Tel Aviv'de proje yönetimi asistanı olarak çalışan Pressani, 2004 yılında Paper Moon Moskova'nın açılışında rol almıştır. 2005 yılında İstanbul'a dönen Giuseppe, o günden bu yana Akmerkez'de bulunan Paper Moon'un baş aşçısıdır. Yeni Paper Moon şubelerinin açılmasından da sorumlu danışmandır.

Giuseppe, İstanbul'a dönüş nedenini şu sözlerle ifade ediyor: "Bu şehir büyülü ve insanı kendine bağlıyor. Türkler çok konuksever, bana çocukluğumu geçirdiğim Napoli'deki İtalyan halkını anımsatıyorlar. Burada, ailenin bir parçası gibi hissediyorum."

Değerli Misafirimiz,
Yıllardır büyük bir keyifle yemek yapıyor ve size
olağanüstü lezzetler sunuyoruz. Her sene olduğu gibi, bu sene de
damağınızda eşsiz tatlar bırakacağına inandığımız,
muhteşem lezzetlerle dolu bir menü yarattık.
Her zaman hizmetinizde olmaktan ve size
keyif dolu, leziz Paper Moon anları yaşatmaktan
mutluluk duyacağız.

Buon appetito
Şef Giuseppe Pressani ''Pino''